Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieliczce po raz drugi przyłączyła się do akcji Noc Bibliotek. Impreza rozpoczęła się w piątek 8 czerwca 2018 r. o godz. 19.00, a zakończyła w sobotę rano. Hasło przewodnie tegorocznej akcji to „RzeczpospoCzyta” - związane z wyjątkową 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę.  W widocznych miejscach szkoły umieszczono plakaty promujące „Noc Bibliotek”.

Czytelnię udekorowano reprodukcjami o tematyce historycznej. Po uroczystej inauguracji  „Nocy Bibliotek”, aby wczuć się w wyjątkowy nastrój wieczoru, przeczytano fragmenty tekstu „Polskie drogi ku niepodległości” autorstwa dr hab. Piotra Szlanty. Przygotowano również wystawy poświęcone 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. W czytelni umieszczono cytaty „Ojców Niepodległości”, tj. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z nimi i przemyślenia, co dla nich znaczy patriotyzm. Następnie uczniowie aktywnie uczestniczyli w różnych grach i zabawach czytelniczych z nagrodami. W celu regeneracji sił przygotowano potrawy inspirowane tematem przewodnim, tj. w kolorystyce biało-czerwonej. Bibliotekę szkolną oray czytelnię ozdobiono białymi i czerwonymi tulipanami z origami. Uczniowie mogli też własnoręcznie wykonać takie tulipany. Na zakończenie uczniowie wykonali „Słoiczki wspomnień”, w których schowali różne swoje tajemnice i pamiątki. Wszyscy świetnie się bawili, a noc okazała się bardzo krótka...

Justyna Szewczyk