W ramach Dni Międzykulturowych nasze świetliczaki zapoznały się z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni - Japonią.

Od dawna fascynuje ona Europejczyków swoją egzotyką i odmiennością. Ten wyspiarski kraj jest kolebką znanych na całym świecie sztuk walki, stoickiej filozofii, ale też najnowocześniejszych technologii i niezwykłych wynalazków. Aby lepiej zrozumieć kulturę Japonii uczniowie zapoznali się z legendami i podaniami przedstawionymi w formie teatrzyku kamishibai. Wybrali się  w wirtualną podróż po Tokio, Jokohamie i Osace. Dowiedzieli się jakie potrawy są największym przysmakiem Japończyków i byli zdziwieni ich kulinarnymi dziwactwami. Dzieci miały możliwość nauczyć się jedzenia pałeczkami, choć nie było to wcale tak łatwe jak im się z początku wydawało.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się komiksy Anime i Manga oraz kolorowanki w stylu Kawai. Z zapałem tworzyły własne historyjki obrazkowe, w których bohaterami były zwierzęta z bajek ''Pokemon''. Poznały również japoński alfabet a także podstawowe liczebniki. Świetnie bawiły się malując pędzelkiem swoje imiona oraz powitania i zwroty grzecznościowe. Jednak największą frajdę sprawiła im sztuka składania papieru- Origami jak również  gry logiczne ''Wieże Hanoi'' oraz Sudoku. Chłopców zainteresowała historia rycerzy dawnej Japonii-Samurajów. Poznali kodeks honorowy japońskiego Samuraja -Bushido, obejrzeli także zdjęcia najciekawszych zbroi z Muzeum Narodowego w Kioto. Każdy wykonał hełm wojownika zwany Kabuto.

Tydzień zakończyliśmy zabawą ''Fukuwarai''- czyli rysowaniem twarzy z zamkniętymi oczami oraz  tańcem z wachlarzami.  Przygotowaliśmy  także słodkie desery na waflach ryżowych, które błyskawicznie znikały.

Ta krótka przygoda z Japonią na długo pozostanie w naszych wspomnieniach...

Jadwiga Wojciechowska-Bruzda