DSD I w Szkole Podstawowej nr 1 w Wieliczce

 

Jest tylko 870 szkół DSD w 67 krajach na całym świecie...
Jest tylko 95 szkół DSD w Polsce...
A jedna z nich - w naszej szkole...

 Od roku szkolnego 2010/2011 w naszej szkole prowadzone są zajęcia w klasach realizujących poszerzony program z języka niemieckiego w ramach programu DSD I. Ilość godzin języka niemieckiego wynosi 6 tygodniowo i są one finansowane przez Urząd Miasta i Gminy Wieliczka.

 Zajęcia DSD I w naszej szkole to żywa komunikacja. Uczniowie aktywnie uczestniczą w zajęciach poprzez dialogi, różnorodne prezentacje, krótkie wypowiedzi itp. W taki sposób możliwie szybko usuwane są bariery językowe, takie jak obawa przed mówieniem w języku obcym. Przyjęliśmy następujące formy pracy: praca indywidualna i w grupach (w tym w parach), stopniowe zwiększanie wymagań językowych, rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz pogłębianie umiejętności językowych w zakresie leksyki i gramatyki języka niemieckiego, nauka technik prezentacji wybranego tematu. Cały czas staramy się organizować konkursy i imprezy kulturalne, których zadaniem jest urozmaicenie lekcji języka niemieckiego, a nauczycielki prowadzące ten program są stałymi uczestniczkami różnych szkoleń.

 Uczniowie z oddziału DSD I biorą udział w różnych konkursach języka niemieckiego (m.in. konkurs przedmiotowy organizowany przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, powiatowy konkurs wiedzy o krajach obszaru niemieckojęzycznego pt. „Niemcy- liczby, fakty”) uzyskując tytuły laureata bądź finalisty.

  Prowadzimy wymianę polsko-niemiecką z Realschule w Neubiberg w powiecie monachijskim. Wspólnie zrealizowaliśmy już trzy projekty. Podjęliśmy również współpracę ze szkołą we Frankfurcie nad Menem. Zawsze nasi uczniowie wracają ze szkół niemieckich pełni wrażeń, emocji i z nowymi koleżankami i kolegami.

  Skończymy realizację drugiego projektu w ramach LLP Comenius. W każdym projekcie uczestniczymy wspólnie ze szkołami niemieckimi. Mamy tam wśród nauczycieli prawdziwych przyjaciół, darzymy się obopólnym szacunkiem i zaufaniem! Cały czas dbamy o rozwój świadomości konieczności nauki języka niemieckiego u wszystkich naszych uczniów organizując m.in. pobyt Deutsch Wagen Tour w szkole, współpracę z Goethe Institut w Krakowie.

  Jesteśmy jedyną szkołą w mieście Wieliczka posiadającą licencję DSD I.

14 marca 2014r. w Warszawie, po czterech latach starań, uzyskaliśmy status szkoły DSD! Wręczono nam oficjalny certyfikat - zobacz tutaj... (polskie tłumaczenie - zobacz tutaj...). Jednak marzenia się spełniają...

  W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie z oddziału 2a, wyprzedzając inne znakomite szkoły krakowskie, zdobyli tytuł  "DSD BESTE KLASSE KRAKAUS 2017"! Na zdjęciu poniżej uroczysta gala wręczenia głównej nagrody - nasi uczniowie mają na sobie niebieskie koszulki.

   Sukces ten powtórzyła klasa 8a w roku szkolnym 2019/2020 pod kierunkiem Pani Magdaleny Janowskiej.

  Od roku szkolnego 2017/2018 w naszej szkole najstarsze oddziały DSD I miały prowadzone część zajęć przez native speakera - Panią Sabine Schlattner - koordynatorkę programu DSD w Polsce południowej z ramienia ZfA. Jesteśmy tym faktem niezwykle zaszczyceni i wdzięczni Pani Schlattner za to, że zechciała z właśnie z nami współpracować!

  Dla zainteresowanych:

1. prezentacja dotycząca DSD - zobacz tutaj...,

2. "DSD w pytaniach i odpowiedziach" - zobacz tutaj... .

Ilona Dziuba


 

 

 

 

DSD BESTE KLASSE KRAKAUS 2017

   12 maja 2017 r. odbył się finał międzyszkolnego konkursu językowo-realioznawczego Die Beste DSD-I Klasse Krakaus. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie oddziału 2a – klasy DSD1. Finał  miał  miejsce  w  Collegium Paderevianum – budynku należącego do Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wszyscy uczniowie otrzymali specjalne koszulki. Każda grupa miała inny kolor:

1. Gimnazjum nr 1 w Krakowie – złoty,
2. Gimnazjum nr 46 w Krakowie – zielony,
3. Gimnazjum w Wieliczce, czyli  my – niebieski.

   Finałowa rozgrywka miała formę quizu. Dostaliśmy zestaw 4 liter A,B,C,D – w kolorze swojej drużyny. Po usłyszeniu pytania, oczywiście w języku niemieckim, mieliśmy 20 sekund na zastanowienie i wszystkie drużyny jednocześnie podnosiły literę odpowiednio A, B, C lub D wybierając tym samym poprawną według nich odpowiedź. Quiz sprawdzał naszą wiedzę na temat Niemiec. Pytania były zróżnicowane tj.  ile ludności ma ten kraj, hasło reklamowe żelków Haribo i marki niemieckich samochodów, oraz nawet pytanie z dziedziny piłki nożnej - o to, co działo się podczas Mistrzostw Świata w 2006 roku...  Walka była bardzo równa. Punktację wszyscy znaliśmy zaraz po udzieleniu odpowiedzi, co motywowało nas do dalszej walki. Każda z drużyn przynajmniej raz czuła przewagę nad innymi będąc na tzw. pierwszym miejscu. Jednak sytuacja dynamicznie się zmieniała. Pod koniec rozgrywki emocje sięgnęły zenitu, ponieważ wiadomo już było, że Gimnazjum nr 46 zajmie trzecie miejsce i walka trwała pomiędzy nami i Gimnazjum nr 1. Ostatnie pytanie zaważyło na końcowym wyniku. Było ono bowiem warte 20 punktów! Stan konta Gimnazjum nr 1 – 115 pkt, stan konta naszej grupy 105 pkt. I co się stało? Otóż, poprawną odpowiedź udzieliła tylko jedna, najlepsza grupa – uczniowie Gimnazjum w Wieliczce, tym samym wygrywając cały konkurs.

   Data 12 maja 2017r. nie była przypadkowa. Pani dr hab. Dorota Szumska – prodziekan ds. badań naukowych i rozwoju oraz Konsul Generalny Niemiec dr Michael Groß uroczyście otworzyli Dzień filologii germańskiej. Po krótkim wykładzie nadszedł czas na rozdanie nagród. Każdy uczestnik otrzymał dyplom, natomiast my, jako zwycięzcy otrzymaliśmy dodatkowo mały upominek. Nagroda główna, która trafiła na okres 1 roku do szkoły to szklana statuetka przedstawiająca Niemcy.
   Jesteśmy zaszczyceni możliwością uczestnictwa w tym konkursie. Wygrana zmotywowała nas do dalszego pogłębiania wiedzy i kontynuacji programu nauczania na poziomie DSD-II. Bardzo dziękujemy współzawodnikom za prawdziwą atmosferę walki.

Bruno Kiepuszewski (uczeń wyróżnionego oddziału DSD)


Z życia oddziałów DSD:

Egzamin DSD I

Z wizytą w II LO

"Die Beste DSD I-Klasse Krakaus"

W małym kinie - Das Tagebuch der Anne Frank

Próbny egzamin - Sprechen Sie Deutsch? Próbny egzamin ustny DSD I

------------------------------------------

20 lat DSD w Polsce - czytaj tutaj...

25 lat dobrego sąsiedztwa - czytaj tutaj...

Pisze:

1. Szymon Kozioł o projektach - zobacz tutaj...

2. Patryk Mathias o egzaminie DSD1 (B1/A2) - zobacz tutaj...

3. Szymon Kozioł o egzaminie DSD1 (B1/A2) - zobacz tutaj...

 

4. Agnieszka Drej i Aleksandra Czech o egzaminie DSD1 (rok szkolny 2015/2016) - zobacz tutaj...