Świetliczaki podczas zajęć odbyły niezwykłą podróż w świat sprzed 220 milionów lat-w czasy gdy na ziemi panowały wielkie gady.
Podczas prezentacji omówiliśmy różne gatunki dinozaurów, środowisko oraz sposób życia, a także przyczyny ich wyginięcia. Uczniowie z ciekawością słuchali o znalezionych w Polsce w Górach Świętokrzyskich tropach, czyli odciśniętych łapach dinozaurów. Zaskoczył ich fakt, że na Śląsku odkryto szkielet dużego dwunożnego drapieżnika, którego nazwano smokiem z Lisowiec lub smokiem wawelskim. Na slajdach zobaczyli skamieniałości oraz rekonstrukcje dinozaurów, co jeszcze bardziej pobudziło ich wyobraźnię. Rozmawialiśmy także o pracy paleontologa i jak odkrycia przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii życia na Ziemi.
Nie zabrakło również kreatywnych zabaw, które poszerzyły wiedzę dzieci. Oprócz gier, quizów i zagadek uczniowie odtwarzali szkielety dinozaurów za pomocą mas plastycznych, robili półprzestrzenne makiety. Najwięcej radości sprawiło im doświadczenie z erupcją wulkanu.
Dzięki takim zajęciom uczniowie nie tylko rozwijają swoją wiedzę, ale także uczą się doceniać naukę.
Kto widział dinozaura?
Bardzo dawno temu
dinozaury żyły,
groźne, niebezpieczne
wszystkie bardzo były.
Dino, dino, dinozaury
z opowiadań znamy,
w parkach rozrywki
dzisiaj je spotkamy.
Każdy z nich ogromny,
podobny do smoka,
czasem zwinnie w morzu
pływał niczym foka.
Dzisiaj ich już nie ma
i niech tak zostanie,
o bajkowym dino
opowiem dziś mamie.
Bożena Forma
opracowała Jadwiga Wojciechowska-Bruzda