You are currently viewing A Betlejem to my sami…

A Betlejem to my sami…

Wigilia i święta Bożego Narodzenia to szczególny czas dla każdego człowieka. W gronie najbliższych dzielimy się opłatkiem, śpiewamy kolędy, często niestety zapominając o tych, którzy są samotni. Te dni powinniśmy poświęcić nie tylko rodzinie i bliskim, ale również nieznajomym.

Takie przesłanie do uczniów Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Wieliczce skierowali wspaniali artyści z klasy 2b i 3d wraz z Panią Agatą Dylawerską i ojcem Pawłem. 22 grudnia zaproszeni goście, nauczyciele oraz uczniowie wzięli udział w koncercie kolęd – jasełkach ulegając przedświątecznej magii. Pani Dyrektor Ilona Dziuba rozpoczęła uroczystość od powitania wszystkich zgromadzonych podkreślając, że święta to nie tylko czas radości, ale również refleksji nad własnym życiem. Następnie zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia spektaklu. Na scenie pojawiły się młode postaci symbolizujące dwie kategorie ludzi – kochających święta oraz nieprzepadających za nimi. Każda ze stron starała się przekonać drugą do swoich racji. Opinie bywają naprawdę różne, chodzi jednak o to, by nieść pomoc innym, a nie żyć tylko dla siebie. Nadal jesteśmy obojętni na losy ludzi tak, jak wówczas, kiedy święty Józef szukał schronienia dla żony i nienarodzonego syna.


„Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem
Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze”.
Każdy z nas doskonale zna słowa tej piosenki śpiewanej przez Seweryna Krajewskiego. Od tej chwili jednak w naszych głowach rozbrzmiewać będzie wersja wykonana przez szkolny chór pod opieką Pani Jadwigi Szado. Przy akompaniamencie skrzypiec i saksofonu zostały przypominanie najpiękniejsze polskie kolędy takie jak Cicha noc czy Jezus Malusieńki. Występ umilił nam słodki poczęstunek. Oczy natomiast mogliśmy napawać piękną scenografią wykonaną przez Panią Monikę Sikorę.


Na zakończenie uroczystości oddano głos przewodniczącej Rady Rodziców – Pani Iwonie Klimondzie. Życzyła ona radosnych i wesołych świąt, w trakcie których każdy z nas powinien odetchnąć i nabrać siły do dalszej pracy. Do życzeń dołączyła się Pani Dyrektor:
“Trudno jest powiedzieć coś naprawdę ważnego. (…) Życzę Wam odwagi do wypowiadania ważnych, płynących prosto z serca słów”.
Ten dzień był również okazją do wręczenia nagród za konkurs Aforyzmy i myśli o książce w interpretacji plastycznej zorganizowany przez nauczycielki bibliotekarki Panią Marię Pająk-Wilk i Panią Justynę Szewczyk.Aneta Kuźma