You are currently viewing Dzień Pszczoły

Dzień Pszczoły

Pszczoły żyją na Ziemi od ponad 50 milionów lat, a ich rola w utrzymywaniu równowagi ekosystemu Ziemi jest nieoceniona. Są odpowiedzialne za zapylanie ok. 70% gatunków roślin uprawnych na świecie, zapewniają lepszą jakość owoców i warzyw i podnoszą wydajność upraw. Niektóre z gatunków (np. migdały) bez pracy pszczół w ogóle by nie owocowały. Ale przecież pszczoły zapylają nie tylko rośliny użytkowe, ale również rośliny dzikie, tworzące różne ekosystemy lądowe. Te zbiorowiska roślinne produkują tlen niezbędny do życia, a także są odpowiedzialne za wiele innych usług ekosystemowych. Wyginięcie pszczół miałoby trudne do oszacowania konsekwencje dla ludzi i środowiska przyrodniczego Ziemi.

Uczniowie świetlicy spotkali się z członkami Koła Pszczelarzy w Wieliczce – Wielicki Bartnik.
Z zainteresowaniem słuchali opowieści o życiu i zwyczajach pszczół, czym się żywią, jak zbierają pyłek, ile kwiatów muszą odwiedzić, aby wytworzyć kroplę miodu, w jaki sposób porozumiewają się i rozmnażają. Duża atrakcją było podglądanie pszczół umieszczonych w specjalnym, zamkniętym, oszklonym pojemniku. Świetliczaki miały możliwość obejrzeć i przymierzyć strój pszczelarza, przybory, których używa pszczelarz w swojej codziennej pracy oraz przenośny ul, który przywiozła z własnej pasieki nasza nauczycielka pani Aneta Zdebska.

Goście przywieźli również pyszny miód, który uczniowie degustowali z wielkim zapałem.

Ponieważ ochrona owadów zapylających jest bardzo ważna, uczniowie świetlicy dowiedzieli się, co mogą zrobić, aby im pomóc. Chociaż zapylacze same potrafią znaleźć sobie schronienia, miejsca do zimowania i wyprowadzania kolejnego pokolenia, to dużym ułatwieniem jest umieszczenie w ogrodach domków dla owadów. Taki właśnie hotel dla owadów do szkolnego ogrodu przygotował nasz konserwator pan Grzegorz Przybylak. Z niecierpliwością czekamy na pierwszych lokatorów.

Podczas spotkania zaprezenowane zostały także zdjęcia pszczół, które wykonali uczniowie biorący udział w konkursie fotograficznym oraz rozdane nagrody i dyplomy.

Nagrody przyznano:

I miejsce -Wiktoria Starzyńska kl. 6d
Wyróżnienie– Hanna Wróbel kl. 3b
Wyróżnienie-Karolina Nawrot kl. 6d

Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Jadwiga Wojciechowska-Bruzda