You are currently viewing „Jeszcze Polska nie zginęła” – 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

„Jeszcze Polska nie zginęła” – 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

10 listopada 2015 roku uczniowie naszego gimnazjum mieli przyjemność uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii połączonej z lekcją patriotyzmu. Wszystko to za sprawą klasy 1c oraz 3b pod kierownictwem Pani Anety Bobek.

Na początku, po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, odśpiewano hymn Polski. Wszyscy z dumą wykonali tę uroczystą pieśń, ponieważ jest ona jednym z symboli wolnego kraju. Aktorzy doskonale wcielili się w swoje role. Na tle przejmującej oprawy muzycznej, przygotowanej przez szkolny chór wraz z Panią Jadwigą Szado, zaprezentowali kilka znaczących wierszy patriotycznych oraz przywołali pamięć o największych artystach tworzących „ku pokrzepieniu serc”. Ta uroczystość przypomniała nam, że do ostatniej chwili ważyły się losy naszej ówczesnej Ojczyzny. Polska na ponad sto lat utraciła niepodległość. Walki w wielkich powstaniach narodowych kończyły się klęską. Polacy jednak nie tracili nadziei. Marzyli o tym, że kiedyś nadejdzie dzień wolności. Ich marzenie się spełniło, a my nie powinniśmy tej szansy zmarnować. Zróbmy wszystko wedle słów pieśni Jana Pietrzaka: Żeby Polska była Polską.

Na koniec Pani wicedyrektor Aneta Pasek podziękowała artystom za ich ciężką pracę oraz przypomniała zgromadzonym o tym, że nie można zapomnieć tego, co spotkało naszą Ojczyznę. Należy pielęgnować pamięć o ciężkiej drodze Polaków do wolności i szanować to, co z trudem wywalczyliśmy. Niełatwo jest rozmawiać o rzeczach ważnych, kiedy się ich nie przeżyło. Jednak dzięki tej uroczystości mogliśmy, choć na moment, zsolidaryzować się z naszymi przodkami – Bohaterami.

Aneta Kuźma