You are currently viewing Lekcja historii w Miejscu Muzeum Pamięci Auschwitz – Birkenau

Lekcja historii w Miejscu Muzeum Pamięci Auschwitz – Birkenau

„ Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”
George Santayan

18 marca 2019 roku uczniowie klas 8 i III gimnazjalnych wraz z nauczycielami uczestniczyli w poruszającej lekcji historii w Muzeum Pamięci Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu i Brzezince.

Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem. Każdy kamień w Auschwitz mógłby opowiedzieć historię , która wydawała by się zbyt okrutna , żeby być prawdziwa. Nie sposób przeczytać wszystkich dokumentów, dokładnie obejrzeć wszystkich wystaw, zdjęć, poznać nazwisk ofiar. Każda notatka, każde miejsce robi inne wrażenie.
Aby uczcić pamięć wszystkich wymordowanych w obozie ludzi, uczniowie złożyli pamiątkową wiązankę kwiatów i zapalili znicze w miejscu kaźni pod Ścianą Straceń.

Pozostaje mieć tylko nadzieję ,że młode pokolenie zrozumie i wypełni przesłanie zawarte w słowach Primo Levi:
„Przybyszu! Z jakiegokolwiek kraju pochodzisz, zwróć uwagę na pozostałości tego obozu. Zastanów się i uczyń wszystko, by twoja pielgrzymka nie była daremna, jak nie była daremna nasza śmierć…
Dla ciebie i twoich dzieci popioły Auschwitz stanowią ostrzeżenie. Czyń tak, by okropny owoc nienawiści, której ślady widziałeś tutaj, nie wydał nowego nasienia ani jutro, ani nigdy”.

Organizator nauczyciel edb Elżbieta Duda