Mistrzowie Czytania 2022

Z okazji Światowego Dnia Książki biblioteka szkolna SP1 zorganizowała Konkurs Pięknego Czytania.
Konkurs miał na celu: promowanie książek, doskonalenie umiejętności pięknego czytania i rozumienia tekstów, motywowanie uczniów do czytania oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa. W tym roku w konkursie wzięło udział aż 60  uczniów.

Konkurs przebiegał 2-etapowo. W I etapie – uczestnicy  mieli zaprezentować  wybrany przez siebie fragment ulubionej książki z literatury dla dzieci lub młodzieży. Filmik z nagraniem  swojego wystąpienia należało przysłać do biblioteki do dnia 25 kwietnia 2022 r.
Jury dokonało przeglądu wystąpień  i zakwalifikowało 34 uczniów do II etapu, który odbył się dnia 11 maja 2022 r.  Uczestnicy zaprezentowali jeszcze raz, tym razem na żywo, fragmenty z wybranych książek, a następnie odczytali teksty przygotowane przez organizatorów konkursu.

W tym roku były to utwory związane z życiem i twórczością Marii Konopnickiejpolskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki, gdyż w  maju 2022 roku przypada 180. rocznica jej urodzin.
Uczniowie odczytali następujące teksty: „Stefek Burczymucha” (klasy 1), „O Janku Wędrowniczku” (klasy 2), „Na jagody” (klasy 3), „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” (klasy 4)  oraz „Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Marii Konopnickiej” (klasy 8).

Wystąpienia oceniało jury składzie: p. Anna Stachura / p. Patrycja Kozdęba, p. Jadwiga Muszyńska, oraz  p. Justyna Szewczyk. Zwracano uwagę na: płynność czytania, dykcję, interpretację tekstu oraz zachowanie limitu czasowego.

Jury, po długich i trudnych obradach, wyłoniło ostatecznie laureatów w pięciu kategoriach wiekowych:

w kategorii – klasy I: I miejsce   – Aleksandra Michałek  (1b),

w kategorii – klasy II: I miejsce (ex aequo)  –  Clara Niewiadomska (2c) oraz Hanna Więckowska  (2d),

w kategorii – klasy III:  I miejsce (ex aequo)   –  Zofia Zarychta  (3c) oraz Karolina Ciaputa (3d),

w kategorii – klasy IV: I miejsce   – Lena Tobiczyk  (4b),

w kategorii – klasy VIII: I miejsce   – Mikołąj Dworak  (8b),

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a Mistrzom Czytania gratulujemy zwycięstwa!!!

SAMSUNG CSC

Justyna  Szewczyk