You are currently viewing ODBLASKOWA SZKOŁA

ODBLASKOWA SZKOŁA

Po przekształceniu gimnazjum w szkołę podstawową w naszej szkole dużo się zmieniło. Wprowadziliśmy wiele nowości. Jedną z nich było przystąpienie w tym roku szkolnym do małopolskiego konkursu ,,Odblaskowa Szkoła”. Bezpieczeństwo w naszej szkole to priorytet, dlatego tak ważne są dla nas wszystkie akcje, które podnoszą jego poziom. Jako doświadczeni pedagodzy wiemy, że zakazy i nakazy nie przynoszą takiego efektu jak uświadamianie i wpajanie, poprzez działalność uczniów, bezpiecznych nawyków. Dzięki wielu działaniom stworzyliśmy blok mający na celu promowanie bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym.

Z końcem września został ogłoszony konkurs plastyczny dla oddziału przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej ,,Odblaskowy strój”. Chętnych nie brakowało. W tym konkursie uczniowie wykazali się nie tylko talentem plastycznym, ale też pomysłowością i wyobraźnią twórczą.
Piątego października laureatom tego konkursu zostały wręczone nagrody. W tym dniu w SP nr 1 odbyło się również spotkanie ze Strażą Miejską oraz ,,Pokaz Odblaskowej Mody”. Dzięki temu spotkaniu uczniowie naszej szkoły poznali nie tyko strój pracowników Straży Miejskiej, ale również dodatkowe wyposażenie i jego przeznaczenie. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie są podobieństwa i różnice w pracy Straży Miejskiej i Policji. Pracownica Straży Miejskiej opowiedziała dzieciom o zagrożeniach, które mogą ich spotkać na drogach oraz sposobie ich unikania. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, aby rozwiać swoje wątpliwości i jak najwięcej się dowiedzieć. Dzieci z oddziałów I i II wcieliły się także w role modeli i modelek, przedstawiając odblaskowe stroje zaprojektowane przez samych siebie. Ubiory były tak pomysłowe i wykonane z takim zaangażowaniem, że nie sposób było wybrać najlepszego. Wszyscy, którzy wystąpili w odblaskowym stroju, zostali nagrodzeni. Na koniec spotkania Straż Miejska z Wieliczki obdarowała wszystkich uczestników odblaskowymi kamizelkami. Ten dzień był pełen wrażeń dla maluchów.

Oczywiście bezpieczeństwo dotyczy nie tylko młodszych dzieci, dlatego przy współpracy z Samorządem Uczniowskim zorganizowana została ,,Odblaskowa Dyskoteka” dla oddziałów IV, V, VII, VIII i gimnazjalnych. Każdy uczestnik dyskoteki został wyposażony w odblaski, dzięki którym będzie lepiej widoczny na drodze. Dyskotekowe wygibasy rozbłysnęły odblaskami. Uczestnicy zabawy przekonali się na własnej skórze, że nawet w ciemności są dobrze widoczni.

23 października 2018 r. starsi uczniowie naszej szkoły mogli również wykazać się wiedzą na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestnicy tego konkursu musieli odpowiedzieć na 25 pytań dotyczących prawidłowego zachowania na drodze.

Zaangażowaniem w konkursie ,,Odblaskowa Szkoła” wykazali się także uczniowie szkolnej świetlicy i koła plastycznego, wykonując makiety dróg. W swoje prace włożyli wiele serca. Można je było oglądać na szkolnym korytarzu. Papierowe makiety przedstawiały nie tylko drogi, ale również budynki, pojazdy i znaki drogowe. Twórcami tych prac były dzieci z oddziałów I, II i IV.
Uczniowie wraz z rodzicami mogli również podziwiać wystawę prac plastycznych na ,,Odblaskowy Plakat”. Prace te były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: oddziały IV, V, a także VII, VIII i gimnazjalne.

Zwieńczeniem udziału w konkursie ,,Odblaskowa Szkoła” było przedstawienie teatralne pt. „Gdzie jest Małgosia?” przygotowane przez piątoklasistów dla przedszkolaków, edukacji wczesnoszkolnej i oddziałów IV. Przedstawienie było humorystyczną opowieścią, w której uczniowie SP nr 1 w Wieliczce uczyli bajkowych bohaterów prawidłowego zachowania na drodze.

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, dyrekcji, nauczycielom, paniom pedagog i pani psycholog oraz Straży Miejskiej z Wieliczki, którzy zaangażowali się w akcję promowania bezpieczeństwa.
Jolanta Wójs