You are currently viewing Oddziały DSD 1

Oddziały DSD 1

DSD BESTE KLASSE KRAKAUS 2017

12 maja 2017 r. odbył się finał międzyszkolnego konkursu językowo-realioznawczego Die Beste DSD-I Klasse Krakaus. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie oddziału 2a – klasy DSD1. Finał miał miejsce w Collegium Paderevianum – budynku należącego do Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wszyscy uczniowie otrzymali specjalne koszulki. Każda grupa miała inny kolor:

1. Gimnazjum nr 1 w Krakowie – złoty,
2. Gimnazjum nr 46 w Krakowie – zielony,
3. Gimnazjum w Wieliczce, czyli my – niebieski.

Finałowa rozgrywka miała formę quizu. Dostaliśmy zestaw 4 liter A,B,C,D – w kolorze swojej drużyny. Po usłyszeniu pytania, oczywiście w języku niemieckim, mieliśmy 20 sekund na zastanowienie i wszystkie drużyny jednocześnie podnosiły literę odpowiednio A, B, C lub D wybierając tym samym poprawną według nich odpowiedź. Quiz sprawdzał naszą wiedzę na temat Niemiec. Pytania były zróżnicowane tj. ile ludności ma ten kraj, hasło reklamowe żelków Haribo i marki niemieckich samochodów, oraz nawet pytanie z dziedziny piłki nożnej – o to, co działo się podczas Mistrzostw Świata w 2006 roku… Walka była bardzo równa. Punktację wszyscy znaliśmy zaraz po udzieleniu odpowiedzi, co motywowało nas do dalszej walki. Każda z drużyn przynajmniej raz czuła przewagę nad innymi będąc na tzw. pierwszym miejscu. Jednak sytuacja dynamicznie się zmieniała. Pod koniec rozgrywki emocje sięgnęły zenitu, ponieważ wiadomo już było, że Gimnazjum nr 46 zajmie trzecie miejsce i walka trwała pomiędzy nami i Gimnazjum nr 1. Ostatnie pytanie zaważyło na końcowym wyniku. Było ono bowiem warte 20 punktów! Stan konta Gimnazjum nr 1 – 115 pkt, stan konta naszej grupy 105 pkt. I co się stało? Otóż, poprawną odpowiedź udzieliła tylko jedna, najlepsza grupa – uczniowie Gimnazjum w Wieliczce, tym samym wygrywając cały konkurs.

Data 12 maja 2017r. nie była przypadkowa. Pani dr hab. Dorota Szumska – prodziekan ds. badań naukowych i rozwoju oraz Konsul Generalny Niemiec dr Michael Groß uroczyście otworzyli Dzień filologii germańskiej. Po krótkim wykładzie nadszedł czas na rozdanie nagród. Każdy uczestnik otrzymał dyplom, natomiast my, jako zwycięzcy otrzymaliśmy dodatkowo mały upominek. Nagroda główna, która trafiła na okres 1 roku do szkoły to szklana statuetka przedstawiająca Niemcy.
Jesteśmy zaszczyceni możliwością uczestnictwa w tym konkursie. Wygrana zmotywowała nas do dalszego pogłębiania wiedzy i kontynuacji programu nauczania na poziomie DSD-II. Bardzo dziękujemy współzawodnikom za prawdziwą atmosferę walki.

Bruno Kiepuszewski (uczeń wyróżnionego oddziału DSD)