You are currently viewing Ortograficzne potyczki

Ortograficzne potyczki

W sobotę – 16 marca 2019 r. odbyło się V Dyktando Krakowskie organizowane przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia. Dyktando zostało przeprowadzone w dwóch kategoriach – otwartej i junior (dla uczestników do 15. roku życia). Oba dyktanda rozpoczęły się o godz. 10:00 w aulach Auditorium Maximum UJ. W kategorii junior rywalizowało 200 uczestników. Uczniowie Jedynki wraz z nauczycielką języka polskiego również wzięli udział w tym przedsięwzięciu. Naszymi reprezentantami byli uczniowie z oddziałów 5b (Anna Mikoś, Mikołaj Dworak, Dawid Hankus, Mateusz Klimek, Miłosz Kudlik) i 4a (Daria Radu, Natasza Wnuk).

Ocenie podlegała poprawność ortograficzna i interpunkcyjna napisanego tekstu.

Na jubileuszowej edycji dyktanda pojawili się znani artyści – piosenkarka Anna Wyszkoni, zwyciężczyni 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci Roksana Węgiel oraz wokalista zespołu TSA Marek Piekarczyk. Po zakończeniu dyktanda uczniowie uczestniczyli w specjalnym spotkaniu z gwiazdami.

Udział w V Dyktandzie Krakowskim uświadomił uczniom, jak wiele zagadek kryje polska ortografia oraz był świetną przygodą i okazją do rozwijania swoich kompetencji językowych.

Tekst dyktanda, tak jak w latach ubiegłych, przygotowała dr hab. Mirosława Mycawka. Będzie można go znaleźć na stronie internetowej (www.mjo.edu.uj.pl), a jego początek brzmiał: Ośmioipółletni Krzyś rzucił plecak w kąt i wybiegł z chyżym wyżłem na pole. Na zewnątrz zdążyło już zszarzeć. Mimo mżawki krążyły w powietrzu hoże jerzyki i jaskółki. Jak widać było to nie lada wyzwanie!

Gratulujemy zatem naszym uczniom odwagi i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach. Dziękujemy również rodzicom za obecność i kibicowanie swoim pociechom.

Adriana Łukaszyk