Pokazy skroplonych gazów

15 maja grupa uczniów naszego gimnazjum wzięła udział w pokazie doświadczeń zorganizowanych na Wydziale Chemii UJ w Krakowie.

…Tym razem tematem zajęć była kriogenika. Spotkanie rozpoczęło się wykładem dotyczącym historii obniżania temperatur gazów i pozyskiwania ich w stanie skupienia ciekłym. Przybliżono nam szczególnie ważne dla nas postacie Zygmunta Wróblewskiego i Karola Olszewskiego, którzy stworzyli aparat do skraplania powietrza i dokonali tego pod koniecXIX wieku (Karol Olszewski był studentem UJ i tam też prowadził swoje badania). Widzieliśmy ciekły argon, który rozlewał się po stole w postaci drobnych kropelek, niebieskie ciekłe powietrze w kolbie miarowej, gwóźdź wbijany zamrożonym w ciekłym azocie bananem. Na naszych oczach został skroplony i zapalony metan. Chętni mogli dotknąć suchego lodu, czyli stałego dwutlenku węgla. Najbardziej efektownym momentem był wybuch nad naszymi głowami dwóch balonów wypełnionych mieszaniną wybuchową (czyli wodorem i powietrzem). Pokaz zakończył się brawami uczestników. Warto było pojechać!

Jadwiga Sajak (nauczycielka chemii)