You are currently viewing „Postaw kropkę i zobaczymy, co się stanie”

„Postaw kropkę i zobaczymy, co się stanie”

„Kropka” Petera H. Reynoldsa zapoczątkowała Międzynarodowy Dzień Kropki, obchodzony na całym świecie 15 września jako święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Książka opowiada historię dziewczynki o imieniu Vashti, która nie wierzy w swoje możliwości.

14 września 2018 r. uczniowie z oddziałów 4 i 5 poznali tę niezwykłą opowieść na lekcji języka polskiego. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli animację o Vashti. Uczniowie uświadomili sobie, że każdy z nas ma jakieś zdolności, które należy odkryć. Następnie wraz z nauczycielką rozpoczęli dyskusję na temat własnych talentów i swoich mocnych stron. W ten sposób powstało Drzewo Talentów. Okazało się, że każdy z uczniów ma jakiś talent (i to niejeden!).

Uczniowie poznali także kilka związków frazeologicznych związanych ze słowem kropka oraz wyjaśnili symbolikę kropki. Zwieńczeniem lekcji były zdjęcia w kropkowej ramce.

Dzień Kropki wzbudził w uczniach wiele entuzjazmu, ale przede wszystkim skłonił do refleksji.

Książka Petera H. Reynoldsa stała się inspiracją dla uczniów i nauczycieli na całym świecie. W tym dniu nikt nie był „w kropce”, za to wszyscy byli „zakropkowani”, bo przecież warto wierzyć w siebie!

Adriana Łukaszyk