You are currently viewing Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi

 

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone jest w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.

Zdarzeniem, które dało początek obchodom tego święta, była katastrofa ekologiczna w styczniu 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

Obchody Dnia Ziemi są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku uroczystości koncentrują się wkołół innej tematyki. W tym roku tematem przewodnim jest ”Planeta kontra plastik”. Celem jest podniesienie świadomości szkód spowodowanych zanieczyszczeniem plastikiem dla zdrowia ludzkiego i naszej planety.

Uczniowie świetlicy również włączyli się obchody. Rozmawialiśmy na temat jak można szanować naszą planetę, dlaczego plastik jest szkodliwy, jak chronić środowisko przed plastikiem. Oglądaliśmy filmy edukacyjne, prezentacje i slajdy. Podczas zajęć wykorzystane zostały quizy, zagadki, piosenki.

Ponieważ plastik w dużej mierze trafia do mórz i oceanów zabijając miliony ptaków oraz zwierząt morskich oraz w formie mikroplastiku trafia do wody pitnej postanowiliśmy wrzaz z uczniami wyrabiać dobre nawyki np. zamiast napoju w plastikowej butelce, wybierać ten w szklanej, używać torby wielokrotnego użytku zamiast foliówek, a przede wszystkim nie śmiecić.

Uczniowie przygotowali piękne plakaty oraz prace plastyczne wykorzystując materiały z recyklingu.

W szkolnym ogrodzie sialiśmy kwiaty oraz porządkowaliśmy rabaty. Dzieci pomyślały także o owadach zapylających robiąc dla nich proste domki.

Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety!

 

                                                                                              opracowała Jadwiga Wojciechowska-Bruzda