You are currently viewing Szkolna wycieczka

Szkolna wycieczka

„Londyn – stolica Polski”

21 kwietnia 2016 roku o godzinie 11:40 pojechaliśmy na wycieczkę zorganizowaną przez panią Lucynę Grochal. Uczniowie naszej szkoły pod czujnym okiem opiekunów (Pani Grochal, Pani Parszywki, Pani Dylawerskiej oraz Pana Zakolskiego) wyruszyli w kierunku Londynu, by zwiedzać przez pięć dni Wyspy Brytyjskie.
Pierwszy dzień spędziliśmy w autokarze, pokonując całą Polskę południowo-zachodnią. W godzinach popołudniowych przekroczyliśmy wschodnią granicę Niemiec. Przejeżdżając kolejno przez Holandię i Belgię dotarliśmy do miasta Calais, skąd udaliśmy się na pół godzinną przeprawę kanałem La Manche.
Następnego dnia ok. godziny jedenastej przywitał nas piękny widok londyńskiej panoramy. Po zostawieniu bagażów w motelu, zmęczeni podróżą, ale przygotowani na czekające nas atrakcje, wyruszyliśmy w kierunku Hyde Parku. Naszym celem było dojście do szczególnie ważnego dla polskiej historii miejsca – Instytutu im. Generała W. Sikorskiego. Dowiedzieliśmy się tam wiele ciekawych i istotnych rzeczy dotyczących dziejów naszej ojczyzny. Kolejnym punktem podróży było ,,Londyńskie Oko”, czyli przejazd słynnym London Eye.

Budowla ta została zaprojektowana przez David’a Marks’a oraz Julię Bartfield i uroczyście otwarta przez Ton’ego Blair’a w ostatnią sylwestrową noc ubiegłego tysiąclecia. Waży ona aż trzysta trzydzieści ton i mierzy sto trzydzieści pięć metrów wysokości. Zafascynowani panoramą Londynu uwieczniliśmy ją na wielu zdjęciach. Podróżując metrem w końcu dotarliśmy do Katedry Św. Pawła, czyli jednego z najbardziej znanych kościołów anglikańskich w całej Wielkiej Brytanii. Z podziwem oglądaliśmy cudowne wnętrze budowli. Po zakończeniu zwiedzania z chęcią udaliśmy się na obiad i wróciliśmy do motelu.
W trzecim dniu naszej wycieczki wyruszyliśmy, by zobaczyć zjawiskową zmianę warty pod pałacem Buckingham. Po drodze mijaliśmy Big Ben’a – dzwon tej wieży ma masę ponad trzynastu ton. Gdy dotarliśmy na miejsce, cała grupa zachwyciła się rytmem, z którym poruszali się angielscy żołnierze oraz ich dokładnością i starannością w wykonywaniu dopracowanego układu.

Po kilkudziestominutowej uroczystości udaliśmy się do National Gallery – największego zbioru dzieł sztuki w Wielkiej Brytanii. Przechowywane jest tam ponad 2300 obrazów tworzonych od 1260 roku do początku XX wieku. Malunki Leonarda da Vinci’ego, Rembrandt’a czy van Gogh’a przyciągają około 4 milionów gości rocznie! Gdy wyszliśmy z galerii wybraliśmy się do miejsca w pobliżu muzeum ,,M&M’s World”, gdzie mieliśmy około godzinę czasu na zakup pamiątek w okolicznych sklepach. Kolejnym obiektem do którego wyruszyliśmy, było słynne British Museum. Podzieleni na niewielkie grupy, zwiedziliśmy je wedle własnego upodobania.

Czwartego dnia wpierw udaliśmy do Muzeum Nauki. Szczególnie zapadły nam w pamięć obecne tam bardzo ciekawe, rozmaite gry. Następnie wybraliśmy się do Muzeum Historii Naturalnej. Mieści się ono przy Exhibition Road w dzielnicy South Kensington w wiktoriańskim gmachu, zaprojektowanym przez Alfred’a Waterhous’a. Kolekcja muzeum liczy ponad 70 milionów eksponatów, a całość dzieli się na pięć głównych działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia.
Piątego dnia naszego zwiedzania dojechaliśmy do miasta położonego w południowej Anglii nad Tamizą – Oxfordu (zwanym ,,miastem malowniczych wież”). Mieliśmy możliwość zobaczyć najstarszy anglojęzyczny uniwersytet świata, założony w 1167 roku. Oglądając uniwersytet dowiedzieliśmy się, że założył go ojciec bohaterki książki ,,Alicja w Krainie Czarów”, co było dla nas zaskakującym faktem. Okazało się również, że w filmach o Harrym Potterze Hogwart (szkoła, w której uczyli się młodzi czarodzieje) został odwzorowany na podstawie właśnie tej uczelni. Następnym przystankiem była dla nas malownicza miejscowość, w której urodził się William Szekspir, autor przepięknej historii miłości Romea i Juli . Po znakomitej lekcji historii, a także polskiego, udaliśmy się obejrzeć zamek Warwick. Następnie wróciliśmy do motelu
Szósty dzień, tak jak poprzednie, rozpoczął się poranną pobudką, szybkim śniadaniem i wyruszeniem do miasta, tym razem do opactwa Westminsterskiego, będącego jedną z najwspanialszych budowli sakralnych Wielkiej Brytanii. Jest to jednocześnie kościół, sanktuarium narodowe, miejsce uroczystości koronacyjnych i wiecznego spoczynku najznamienitszych postaci z ostatniego tysiąclecia historii królestwa – księżnej Diany i Henryka VIII. Następnie wybraliśmy się do popularnej atrakcji turystycznej Londynu – Tower of London. Jej wysokość sięga 30 metrów, a grubość murów wynosi 3,6 metra. W swej 900 letniej historii budynek ten pełnił różne zadania: funkcjonował jako forteca, więzienie, pałac, a nawet służył jako zoo. W oddali mogliśmy dostrzec Tower Bridge – słynny zwodzony most na Tamizie, jeden z symboli Londynu.

Został on zbudowany niewiele ponad 100 lat temu. Ostatnimi atrakcjami, które zobaczyliśmy były się Greenwich, gdzie przebiega południk 0°. a także łódź Cutty Sark. Po obejrzeniu tych wszystkich londyńskich ,,perełek” udaliśmy się w podróż powrotną do domu.

Siódmego, ostatniego dnia wróciliśmy do Polski zmęczeni, stęsknieni za najbliższymi, ale zadowoleni z wycieczki. Podczas niej zdobyliśmy sporo wiedzy historycznej, ale także i z języka polskiego. Mogliśmy również doskonalić język angielski. Poza tym, wycieczka była świetną okazją, by lepiej poznać się z uczniami z innych klas oraz nauczyć się z nimi współpracować. Oprócz tych wszystkich zalet podczas tego wyjazdu zwyczajnie dobrze się bawiliśmy, ale i mieliśmy możliwość zobaczenia Londynu – stolicy Imperium Brytyjskiego, wielokulturowego, pięknego miasta.

Paulina Dubiel (klasa 3e)