You are currently viewing Szkolna wycieczka

Szkolna wycieczka

„Śladami polskich wodzów i bitew I i II wojny światowej”

W dniach 24-30 kwietnia 2015r. odbyła się kolejna szkolna wyprawa z cyklu „Pamięć historyczna”, tym razem śladami „Wielkich wodzów i wielkich bitew I i II Wojny – w 70 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej i w 100 rocznicę wybuchu I Wojny Światowej”. W ciągu pięciu dni spędzonych we francuskiej stolicy mieliśmy okazję poznać największe i najznakomitsze zabytki oraz atrakcje miasta; Katedrę Notre-Dame, w której uczestniczyliśmy we mszy św. odprawianej przez biskupa Paryża i koncelebrowanej min przez naszego ojca Pawła, zwiedzaliśmy Panthéon, Łuk Triumfalny, Dzielnicę Łacińską, Centrum , Bazylikę Sacré Cœur i Saint Denis, ponieważ prócz realizacji programu związanego z wydarzeniami I i II Wojny Światowej, omawialiśmy także dzieje Francji, nierozerwalnie związane z dziejami Kościoła katolickiego – „Francja-najstarsza córka Kościoła” – jak to określił ją Jan Paweł II – byliśmy w domu i klasztorze, w którym żyła św. Tereska od Dzieciątka Jezus. Byliśmy w Normandii i w Caen, gdzie zwiedzaliśmy Memoriał upamiętniający wydarzenia I Wojny Światowej.

Duże zainteresowanie wzbudziło zwiedzanie dawnego pałacu królewskiego, a obecnie jednego z największych muzeów świata – Luwru. Mogliśmy podziwiać dzieła światowego dziedzictwa jak: Nike z Samotraki, Venus z Milo, kodeks Hammurabiego, dzieła Michała Anioła, Rafaela, Rubensa, Leonarda da Vinci (Mona Lisa, Madonna w Grocie), Delacroix i wiele innych. Zwiedzaliśmy Wersal…ach Wersal!!! To po prostu trzeba zobaczyć!!! Barokowa Sala lustrzana-najpiękniejsza w świecie była świadkiem najważniejszych wydarzeń historycznych Francji i Europy (podpisanie w 1871 roku rozejmu po wojnie Francusko-Pruskiej i proklamowanie prze Bismarcka Cesarstwa Niemieckiego, po I Wojnie Światowej w 1918 roku podpisano Traktat Wersalski).

Sporo emocji wzbudził wyjazd na Wieżę Eiffla i możliwość podziwiania panoramy miasta z wysokości ponad 324 metrów, a także zwiedzanie nowoczesnej dzielnicy Paryża La Défense, byliśmy przy grobie Frydereka Chopina, byliśmy w miejscu, gdzie mieszkała Maria Skłodowska – Curie, widzieliśmy Hotel Lambert – centrum Wielkiej Emigracji i w Liseux (domu i klasztorze, w którym żyła św. Tereska od Dzieciątka Jezus), w Caen zwiedzaliśmy memoriał upamiętniający lądowanie wojsk alianckich w 1944 roku i powstanie II frontu. Niestety próżno było szukać śladów udziału polskich żołnierzy w II Wojnie Światowej…to było przykre dla nas.

W drodze powrotnej byliśmy w Meaux, gdzie zwiedzaliśmy multimedialne Muzeum Wielkiej Wojny (jak Francuzi określają I Wojnę Światową) …Muzeum robi wrażenie, szczególnie na chłopcach.

Do Wieliczki wróciliśmy zadowoleni, pełni wrażeń i przemyśleń, nie mogąc się już doczekać kolejnej wycieczki szkolnej…

Lucyna Grochal (nauczycielka historii, organizatorka wycieczki)