You are currently viewing Udział w projekcie edukacyjnym „Triatlon kulturalny”.

Udział w projekcie edukacyjnym „Triatlon kulturalny”.

Dn. 24 kwietnia 2018 r. gimnazjaliści wzięli udział w zajęciach w ramach projektu edukacyjnego „Triatlon kulturalny z polonistyką i historią UJ”, przeznaczonego dla uczniów klas gimnazjalnych w gminie Wieliczka.
Celem projektu jest upowszechnianie nauki i zainteresowanie młodzieży szeroko rozumianą humanistyką i historią, a także rozwój intelektualny osobowości młodzieży i poszerzanie horyzontów młodych ludzi.

W ramach projektu zostały przeprowadzone zajęcia z trzech dziedzin: języka polskiego, historii Polski oraz historii kultury lub sztuki. Poprowadzili je pracownicy naukowi Wydziału Polonistyki oraz Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dr hab. Agnieszka Marszałek z Wydziału Polonistyki UJ wprowadziła uczniów w świat teatru krakowskiego wykładem „Krakowskie teatry i ich dzieje – spacerownik teatralny”.
Mgr Anna Wyszyńska z Instytutu Sztuki Wydziału Historycznego UJ zaprezentowała uczniom temat „Kontusz czy peruka? Polski strój narodowy a moda francuska w XVII wieku”.
Dr hab. Marcin Starzyński przybliżył uczniom historię obecności orła w godle Polski podczas wykładu „Skąd się wziął Orzeł Biały, herb Państwa Polskiego?”.
Uroczyste zakończenie i posumowanie projektu odbyło się 8 maja w Sali Magistrat Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka. Gościem specjalnym spotkania był Piotr Pogon – triathlonista, mówca motywacyjny, autor książek i sportowiec wyczynowy.
Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w quizie, w którym mogli wygrać dla swoich bibliotek szkolnych książki ufundowane przez Wydział Szkół i Przedszkoli UMiG w Wieliczce, a dla siebie upominki przygotowane przez Wdział Historyczny oraz Wydział Polonistyki UJ. Quiz obejmował 15 pytań związanych z tematami zajęć realizowanych w projekcie. Naszym uczniom udało się zdobyć aż 9 książek młodzieżowych, które wzbogacą księgozbiór biblioteczny.
Szkoła otrzymała także dyplom uczestnictwa w projekcie oraz pakiet książek dla biblioteki szkolnej.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy!!!