„Urodziłem się w Wadowicach…”

Z okazji obchodów XIV Dnia Papieskiego pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie” dnia 16 października 2014 r. zorganizowano wyjazd edukacyjny do Wadowic…

…Program wycieczki obejmował nawiedzenie Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny oraz zwiedzanie Muzeum „Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II”. W wycieczce wzięło udział 22 uczniów z klas: 1e, 2c, 2f, 2g, 3a, 3b, 3f.

Historię Bazyliki przybliżył uczestnikom wycieczki Bartek Wójcik, laureat konkursów czytelniczych. Szczególną uwagę zwrócono na: kamienną barokowa chrzcielnicę, kaplicę Matki Bożej, kaplicę Świętego Krzyża oraz kaplicę Papieską. Kamienna barokowa chrzcielnica ze złotą pokrywą, znajduje się w kaplicy Świętej Rodziny. To właśnie przy niej 20 czerwca 1920 roku Karol Wojtyła został ochrzczony przez ks. Franciszka Żaka, kapelana wojskowego i wikariusza wadowickiej parafii. W liczącej ponad sto lat kaplicy Matki Bożej umieszczony jest cudowny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ukoronowany przez Jana Pawła II w dniu 16 czerwca 1999 roku podczas Jego trzeciej wizyty w rodzinnym mieście. Karol Wojtyła codziennie przed wyjściem do szkoły modlił się przed tym obrazem. Po lewej stronie obrazu na czerwonej poduszce umieszczono złoty papieski różaniec. Na obudowie ołtarza ustawiono budzik – dar mieszkańców Lourdes dla Jana Pawła II. Po śmierci papieża zegar ten, który stał w apartamentach Ojca Świętego, przekazany został jako wotum dla Pani Wadowickiej, stając się – obok zegara słonecznego na południowej elewacji świątyni – elementem symbolicznej klamry spinającej czas życia Jana Pawła II. W kaplicy Świętego Krzyża z wizerunkiem Ukrzyżowanego Chrystusa znajdują się relikwie św. Ojca Maksymiliana Marii Kolbego, św. Szymona z Lipnicy oraz św. Ojca Pio. Kaplicy Papieskiej, w której złożone są relikwie Jana Pawła II Wielkiego symbolicznie strzegą postacie strażników w barwnych mundurach Gwardii Szwajcarskiej.

Następnie odwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II”, które mieści się w budynku z XIX wieku. To właśnie tutaj urodził się 18 maja 1920 roku Karol Wojtyła – Św. Jan Paweł II. Dzięki multimedialnej ekspozycji zapoznaliśmy się z całą drogą życiową Św. Jana Pawła II. „Sercem” muzeum jest mieszkanie, w którym wychowywał się Karol Wojtyła. Wewnątrz znajdują się oryginalne eksponaty związane z rodziną Wojtyłów. Całość uzupełnia wystrój, umeblowanie z epoki i osobiste pamiątki Św. Jana Pawła II. Na uwagę zasługują również inne eksponaty, m. in.: replika Drzwi Świętych z Watykanu, kopia krypty Św. Leonarda na Wawelu oraz odtworzone fragmenty kamieniołomu na Zakrzówku, w którym pracował Karol Wojtyła podczas II wojny światowej.

W programie wycieczki przewidziano również miłą niespodziankę… W imieniu dyrekcji, uczniowie zostali zaproszeni na słynne wadowickie kremówki do kawiarni „Galicja”.

Maria Pająk-Wilk i Justyna Pokuta