You are currently viewing W hołdzie Niepodległej

W hołdzie Niepodległej

11 listopada 1918 r. przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych dni w dziejach naszego kraju i narodu. Wtedy właśnie, po 123 latach zaborów, państwo polskie odrodziło się jako suwerenny, niepodległy kraj. Co roku, 11 listopada Polacy obchodzą Święto Niepodległości. Tego dnia cieszymy się z tego, że żyjemy w wolnym kraju i możemy bez przeszkód uczyć się, pracować i tworzyć lepszą przyszłość naszej Ojczyzny.

13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pani wicedyrektor Jolanta Kitlińska przypomniała zgromadzonym o tym, że nigdy nie należy zapominać o dziejach naszego kraju, o polskiej tradycji i kulturze. Należy pielęgnować pamięć o ciężkiej drodze Polaków do wolności i szanować to, co z trudem wywalczyliśmy.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu i wprowadzeniu sztandaru nastąpiła krótka lekcja historii przybliżająca czasy, w których Polska walczyła o upragnioną wolność. Pamięć minionych lat i dumę z odzyskania niepodległości przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Montaż słowno – muzyczny, autorstwa pani Kingi Wójcik, w wykonaniu uczniów klasy 2c przybliżył uczniom trudną tematykę związaną z dziejami naszej Ojczyzny. Występujący recytowali patriotyczne wiersze, tańczyli poloneza i śpiewali historyczne pieśni. Całości towarzyszyła prezentacja multimedialna, która pomagała uczniom zrozumieć zawiłości historii Polski. Wzruszającym momentem tej uroczystości była wspólna recytacja wiersza Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” oraz taniec z flagą. Niezapomniane wrażenia zostawiły piękne ułańskie stroje oraz pieśń „Pierwsza kadrowa” wykonana przy akompaniamencie gitarowym Adama Zdziecha.

Uroczysty i podniosły charakter apelu podkreślały galowe stroje, kotyliony oraz scenografia nawiązująca do tematyki tego święta przygotowana przez panie Jolantę Wójs oraz Jadwigę Muszyńską.

Cała uroczystość była pięknym świadectwem dziecięcego patriotyzmu, lekcją okazywania szacunku symbolom narodowym i oddawania czci bohaterom.

Wszystkim uczniom klasy 2c należą się gratulacje i podziękowania. To była piękna lekcja patriotyzmu.

Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziców za trud włożony w przygotowanie strojów i rekwizytów uświetniających uroczystość.

Kinga Wójcik