You are currently viewing 21 czerwca 2016 r. – Zakończenie roku szkolnego 2015/16

21 czerwca 2016 r. – Zakończenie roku szkolnego 2015/16

„Wczoraj to już historia, jutro to tajemnica, a dzisiaj to dar”

W piątek 21 czerwca 2016 roku w Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Wieliczce odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego oraz pożegnanie uczniów z oddziałów trzecich. Po odśpiewaniu hymnu narodowego nastąpiła ceremonia przekazania i zaprzysiężenia nowego pocztu sztandarowego. Następnie Pani Dyrektor Ilona Dziuba przywitała zaproszonych gości, uczniów oraz pracowników szkoły. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana przez Panią Monikę Płoszaj-Stan i Panią Anetę Kuźmę przy współudziale Pani Jadwigi Szado, Pani Moniki Sikory, chóru szkolnego oraz sekcji technicznej.

Występ rozpoczął chór szkolny przy akompaniamencie skrzypiec i fletu Weroniki Wojewody (3e) i Aleksandry Czech (3b). Tytuł utworu brzmiał „Bourrée z suity e-moll BWV 996” Johanna Sebastiana Bacha. W trakcie akademii mieliśmy także możliwość wysłuchania utworu amerykańskiego kompozytora i pianisty Scotta Joplina, zatytułowanego „The Entertainer”, w wykonaniu Małgorzaty Brzegowy (2d) – klarnet oraz Kingi Halamy (1c) – fortepian. Jako kolejni zaprezentowali się Pani Jadwiga Szado wraz z Adrianem (2a) grającym na saksofonie. Następny występ przypadł dwóm uczennicom Alicji Tureckiej (1a) grającej na flecie i Magdalenie Surmacz (2b) grającej na fortepianie. Dziewczęta zaprezentowały utwór Wilhelma Poppa pt. „Russisches Zigeunerlied op. 462 nr 2”. „Dziwny jest ten świat” wykonali dla nas Bartek Gancarczyk (3g) – gitara i Sławek Dziurman (3g) – fortepian.
Następnie wychowawców czekała niespodzianka. Każdy oddział trzeci przygotował filmik wyrażający wdzięczność swoim opiekunom. Za trud włożony w wychowanie, za poświęcony czas i przekazaną wiedzę, Pani Agnieszce Jaglarz podziękował oddział 3a. W dalszym ciągu szczególne podziękowania za ogromne zaangażowanie, wkład pracy i za wszystkie lata starań, złożył oddział 3b Pani Anecie Bobek. Uczniowie 3c swoją wdzięczność za trzy wspaniałe lata nauki, chwile pełne radości, za wszystkie troski, za każdą pomoc, skierowali do Pani Edyty Czarniewskiej. Za wszelkie zmagania, za uśmiech, serce i cierpliwość oraz poświęcenie podziękował Pani Agacie Dylawerskiej oddział 3d. Pani Ewie Mistarz, wychowawczyni 3e, podziękowano za wyrozumiałość, za wzruszające wigilie klasowe, za trud włożony w wychowanie, za niesienie pomocy, za opiekę i wspólnie spędzone trzy lata. 3f wyraziła ogromną wdzięczność Pani Izabelli Kozikowskiej – Trzepli oraz Panu Stanisławowi Dzidkowi za dobre rady, za cierpliwość oraz wyrozumiałość, za trud włożony w edukację, za nauczenie, że „marzenia to fajna sprawa”, za wiele ciepłych słów. Pani Elżbiecie Zusce za opiekę, wsparcie, a także codzienne, niezwykle trudne i mozolne budowanie wnętrz dziękowała 3g. Pani Elżbiecie Dudzie za wysłuchanie, pomoc, cierpliwość, wyrozumiałość i wszelkie starania podziękował oddział 3h.
Po tym miłym akcencie przyszła kolej na trzy skecze w wykonaniu uczniów: Karoliny Kruźlak (2b), Weroniki Cygan (3g), Miłosza Kalinowskiego (3g), Aleksandra Szewczyka (2g), Szymona Płoskonki (3g) oraz Jakuba Kostrza (2b). Pierwszy z nich, pt. „Królewna Śnieżka i dwóch krasnoludków” , przedstawiał w krzywym zwierciadle losy pięknej królewny. Macocha udająca inkasenta, czy książę przebrany za żebraka to tylko niektóre zmiany dokonane w znanej, ludowej baśni niemieckiej. Drugi skecz, zatytułowany „Antygona”, ukazywał losy despotycznego i ślepo zapatrzonego w siebie Kreona, który wbrew pozorom nie potrafił poskromić służby. Żartował z bogów dopóty, dopóki nie stanął oko w oko z wielkim Zeusem. Ostatni występ, „Pinokio”, opowiadał o drewnianym chłopcu, który postanowił zostać „światowcem”. W końcu, kiedy powziął decyzję powrotu do domu, tata zdążył sobie wystrugać nowego syna.

Zwieńczeniem występu było wykonanie przez szkolny chór utworu Maryli Rodowicz pt. „Wielka woda”. Atmosfera była bardzo podniosła, ponieważ uczczono pamięć Pana Adama Cholewy, wieloletniego pracownika, który jest przykładem na to, że niezwykli ludzie żyją wśród nas.
W drugiej części uroczystości wyróżniono uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce. Nagrodzono członków Samorządu Uczniowskiego pracujących na rzecz szkoły: Weronikę Szuflę (3a), Adriana Ziętarę (3a), Michalinę Dębowską (3b), Jakuba Ruseckiego (3b), Karola Jarmołowskiego (3b), Agatę Kałkę (3c), Magdalenę Kurzawę (3c), Dawida Kowalika (3c), Tomasza Koniecznego (3d), Patrycję Dubiel (3e), Magdalenę Ptasznik (3f), Aleksandrę Nowak (3g), Aleksandrę Hartabus (3g), Karolinę Herian (3h) oraz reprezentantów biorących udział w olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych i różnych konkursach. Wyłoniono także Zwykłego Bohatera. Została nim Adrianna Chrzan z oddziału 3a. Tytuł „Niezawodnego ucznia” otrzymał Jakub Kostrz (2b), „Niezawodnej klasy” przypadł 2b (wychowawczyni – Pani Magdalena Parszywka). Od roku szkolnego 2014/15 rozpoczęto realizację konkursu wyłaniającego niezawodnego nauczyciela. W tym roku szkolnym tytuł „Niezawodnego nauczyciela” otrzymała Pani Magdalena Parszywka.
Dla absolwentów wielickiego gimnazjum zadzwonił ostatni symboliczny dzwonek. Pani Dyrektor w swoim przemówieniu podziękowała za trzy lata ciężkiej pracy, której zwieńczeniem są bardzo dobre wyniki z egzaminu. To nie był czas stracony, lecz dający możliwość doskonalenia swoich umiejętności i pogłębiania wiedzy. „Teraz, niczym ptaki odfruwacie z drzewa, by móc należycie dokonać wyboru dalszej drogi życiowej”.

Aneta Kuźma