You are currently viewing Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w VI LO w Krakowie

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w VI LO w Krakowie

Notice: Undefined index: file in /home/gimwiel/ftp/wp-includes/media.php on line 1734

W dniu 25 lutego 2016 r. uczniowie naszego gimnazjum, już po raz trzeci, uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Krakowie.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Warto także w tym dniu pamiętać o tak ważnej skarbnicy języka ojczystego, jaką stanowi polska literatura. Jest to szczególnie istotne w Krakowie, który uzyskał 21 października 2013 r. tytuł Miasta Literatury w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Gimnazjaliści w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, najpierw wykazali się swoją wiedzą w konkursie pt. Gimnazjalny Mistrz Polszczyzny, dotyczącym poprawności językowej, bogactwa frazeologicznego, funkcji językowych, synonimów i antonimów, form gramatycznych. Następnie wzięli udział w warsztatach językowych, teatralnych i intertekstualnych prowadzonych przez nauczycieli VI Liceum oraz wysłuchali wykładu dr Jakuba Pstrąga pt. „Miny, znaki i oznaki” – czyli rola środków niewerbalnych w codziennej komunikacji.
Uroczystość zakończyła się wręczeniem nagród i dyplomów zwycięzcom konkursu dla gimnazjalistów. Wśród laureatów znalazło się aż dwóch naszych uczniów – II miejsce ex aequo zajęli Mateusz Cebula (3e) i Weronika Wordliczek (3h).

Serdecznie gratulujemy!!!
Justyna Szewczyk