You are currently viewing Dzień Książki i Praw Autorskich

Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki) to święto organizowane od 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. Na ten dzień przypada rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy (m.in. w tym dniu zmarł Miguel de Cervantes oraz William Szekspir).

Pomysł organizacji święta zrodził się w 1926 roku w Katalonii (Hiszpania). Od roku 1930 Dzień Książki jest świętem oficjalnym w Hiszpanii , a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. W 2016 r. tytuł Światowej Stolicy Książki otrzymało miasto Wrocław.

Aby uczcić Dzień Książki nasza biblioteka szkolna zorganizowała Konkurs Pięknego Czytania. Do dnia 25 kwietnia uczniowie mogli przesyłać filmiki, w których prezentowali fragmenty ze swoich ulubionych książek…
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.

Wkrótce poinformujemy, kto zakwalifikował się do II etapu konkursu i dostanie szansę na zdobycie tytułu Mistrza Pięknego Czytania