You are currently viewing Dzień Naleśnika – Pancake Day

Dzień Naleśnika – Pancake Day

2 lutego Świetliczaki świętowały Dzień Naleśnika.

Naleśniki to  bardzo proste danie, które jest  uwielbiane przez wszystkie dzieci.
Centrum naleśnikowego  świata  jest Bretania, tam  właśnie powstawały pierwsze creperies .
Dzień Naleśnika jest Angielskim odpowiednikiem Tłustego Czwartku, który obchodzony jest w przeddzień Środy Popielcowej.

Natomiast w Belgii i Szwajcarii to nie tylko Święto Ofiarowania Pańskiego. Jak każe wieloletnia tradycja, w każdym domu smażone są cienkie i chrupiące placki, które nie tylko pysznie smakują, ale też mają przynieść szczęście.

Uczniowie poznali legendę z nimi związaną oraz prosty przepis na ciasto naleśnikowe. Obejrzeli sztukę-Nathana Shieldsa, który  z naleśników tworzy jadalne obrazy. Dużą frajdę sprawiło im samodzielne smażenie naleśników,  które nadziewali  wybranymi przez siebie dodatkami. Oczywiście najprzyjemniejszą częścią zajęć była degustacja własnoręcznie przygotowanych przysmaków.

Opracowała  Jadwiga Wojciechowska-Bruzda