You are currently viewing Konkurs „Kim byli wieliczanie: Alfons Długosz i jego syn Wojciech?”

Konkurs „Kim byli wieliczanie: Alfons Długosz i jego syn Wojciech?”

Dn. 6 listopada 2015 r. z okazji 40 rocznicy śmierci Alfonsa Długosza (1975-2014) w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się II konkurs pt. „Kim byli wieliczanie: Alfons Długosz (1902 – 1975) i jego syn Wojciech (1924-2000)?”.
Naszą szkołę reprezentowali: Aleksander Szewczyk z kl. 2g oraz Tymoteusz Krzyk z kl. 2h. Uczniów do konkursu przygotowywała p. Lilianna Syrkiewicz.

Po części pisemnej, p. Jadwiga Duda zaprowadziła uczestników konkursu na wielicki cmentarz na grób rodziny Długoszów i Stachurskich, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze oraz spotkano się z wieliczanami, którzy znali Długoszów. Współpracownicy A. Długosza i p. Jadwiga Duda podzielili się z młodzieżą wspomnieniami o bohaterach konkursu. Po powrocie do biblioteki ogłoszono wyniki konkursu, wręczono nagrody i dyplomy. Aleksander Szewczyk zdobył I miejsce, a Tymoteusz Krzyk – II miejsce (ex aequo) z Katarzyną Sieprawską z Gimnazjum nr 2 w Trzebini. Serdecznie gratulujemy!

Następnie uczestnicy konkursu wraz z opiekunami udali się na zwiedzanie Trasy Górniczej w Kopalni Soli Wieliczka. Wszyscy otrzymali ekwipunek godny górników: robocze kombinezony, kaski, lampy i… wyruszyli na fascynujące spotkanie z górniczymi tradycjami i obrzędami. Nad wyprawą czuwał doświadczony przewodnik zwany przodowym, który prowadził niedoświadczonych śleprów (początkujących w zawodzie górnika) po labiryncie komór i korytarzy kopalni. Przodowy każdemu uczestnikowi przydzielił górniczy zawód oraz zadania do wykonania: mierzenie poziomu stężenia metanu, wyszukiwanie i transportowanie soli, wyznaczanie drogi i badanie nieznanych sobie komór. Uczestnicy poznali w praktyce codzienne podziemne życie, a także tajniki górniczego fachu. Za zaangażowanie wszyscy otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie praktyk w podziemnym świecie.


oprac. Justyna Szewczyk