Nocna wyprawa w głąb biologii

Pająki, nietoperze, owady, ptaki , rośliny i preparaty – w Krakowie 9 stycznia odbyła się „Noc Biologów”, podczas której tysiące chętnych mogły odkryć w sobie powołanie przyrodnika…

Na terenie kampusu UJ w Instytucie Zoologii w nowym budynku Centrum Edukacji Przyrodniczej, Ogrodu Botanicznego i Fundacji Miejskiego Parkuorazi Ogrodu Zoologicznego w Krakowie przez cały piątek – do późnych godzin wieczornych – organizowane były warsztaty, wykłady i wycieczki, które miały pokazać naukę od ciekawej strony.Uczestnicy piątkowej imprezy, wśród których byli także uczniowie naszego gimnazjum z koła biologicznego, zwiedzili nowoczesne pracownie Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ.

Pod okiem doświadczonego przewodnika entomologa uczyli się metod zbierania, rozróżniania i oznaczania motyli. Jako druga grupa w historii, mieli okazję wejść do magazynów nowo zbudowanego budynku Centrum Edukacji Przyrodniczej i podejrzeć pracę osób odpowiedzialnych za zbieranie okazów do muzeum.

Uczniowie wysłuchali ciekawych prelekcji na temat gadów i płazów polskich, oglądali okazy żywe, rozróżniali tropy zwierząt w terenie. Z zainteresowaniem oglądnęli prezentacje na temat dokarmiania ptaków w zimie oraz własnoręcznie wykonali kule z ziaren i tłuszczu dla ptaków.Wszystkie zajęcia były bardzo ciekawe, uczestniczyliśmy w niewielkiej ich części, kilka godzin spędzonych w tych fascynujących miejscach minęło zdecydowanie za szybko. Za rok na pewno tam wrócimy!!!

Izabella Kozikowska-Trzepla wraz z uczniami z Koła Biologicznego