Co roku 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, jego patronką jest Joanna Porazińska, wybitna pisarka i autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży, która urodziła się właśnie 29 września.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest skierowany głównie do młodych czytelników. Wszyscy bowiem wiemy, że nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć przygodę z książką. Od dawna wiadomym jest, że czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie.
Wpływa ono m. in. na:
– rozwój dziecka,
– wzbogaca słownictwo,
– pomaga w budowaniu więzi,
– rozbudza wyobraźnię,
– ćwiczy pamięć,
– poprawia koncentrację,
– rozwija poczucie humoru.
Głośne czytanie jest motywem przewodnim dzisiejszej uroczystości, jest też wspaniałą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.
Dlatego warto czytać!!!
W Dniu Głośnego Czytania naszą bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie świetlicy. Dzieci dowiedziały się jak korzystać z biblioteki, obejrzały ciekawe książeczki o zwierzątkach oraz wysłuchały historii o Słoniu Trąbalskim i jego rodzinie.
W tym roku z okazji Roku Wisławy Szymborskiej uczcimy też wybitną polską poetkę, laureatkę literackiej Nagrody Nobla.
To jedna z najbardziej znanych polskich poetek, zarazem jedna z nielicznych polskich noblistek. Jej twórczość spotyka się wciąż z żywym odbiorem zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Wystawę można obejrzeć na korytarzu szkolnym.