You are currently viewing Pięknie czytamy… w „Roku Stanisława Moniuszki”

Pięknie czytamy… w „Roku Stanisława Moniuszki”

Dnia 9 stycznia 2019 r. w bibliotece szkolnej odbył się etap szkolny „Turnieju Pięknego Czytania” pod hasłem „2019 Rokiem Stanisława Moniuszki”.
Celem konkursu było:
– zachęcenie młodzieży do doskonalenia techniki czytania i interpretacji tekstu,
– uczczenie 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej,
– rozwijanie kultury czytelniczej oraz promocja działalności biblioteki w środowisku szkolnym.

Uczestnicy prezentowali dwa teksty:
1) wybrany przez siebie fragment ulubionej książki z literatury dla dzieci i młodzieży,
2) obowiązkowy, ten sam dla wszystkich, wybrany przez organizatorów konkursu, był to fragment Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki (zob. załącznik).
Oceniane były płynność czytania i dykcja oraz interpretacja tekstu.

Jury w składzie: p. Adriana Łukaszyk, p. Maria Pająk-Wilk oraz p. Justyna Szewczyk, wyłoniło 8 laureatów:
– w kategorii – klasy gimnazjalne:
I miejsce – Karolina Kaczówka (3a),
II miejsce – Klaudia Krzyszkowska (3c),
III miejsce – Filip Corkill (3b)
Wyróżnienie: Alicja Bogdan (3e),

– w kategorii – klasy 4-8 SP:
I miejsce – Mikołaj Dworak (5b),
II miejsce – Emilia Zawała (4b),
III miejsce – Natasza Wnuk (4a).
Wyróżnienie: Michalina Klima (4b).

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Justyna Szewczyk