You are currently viewing PROGRAMOWANIE Z ROBOTEM MIO I KOSTKĄ RUBIKA

PROGRAMOWANIE Z ROBOTEM MIO I KOSTKĄ RUBIKA

Uczniowie z klasy 3b swoimi pasjami inspirują do zdobywania nowych umiejętności. W grudniu 2021r. odbyła się niezwykła lekcja programowania. Cała klasa została podzielona na trzy zespoły. Pierwszy zespół zajmował się układaniem Kostki Rubika. Chłopcy – Specjaliści Klasowi uczyli pozostałą część klasy w jaki sposób można ułożyć kostkę ucząc tym samym logicznego myślenia, kształtując wyobraźnię oraz spostrzegawczość. Pomoc koleżeńska była ogromna.

Drugi zespół zajmował się kodowaniem na papierze. Uczniowie mieli za zadanie odczytać tajne hasło ukryte pod szyfrem. Trzeci zespół pracował z Robotem MIO.

Robot MIO NG to najnowsza edycja zestawu do samodzielnego montażu. Robot działa w pięciu podstawowych trybach:

1. programowanie za pomocą aplikacji – w tym trybie uczniowie mogli zaprogramować robota by wykonywał zaplanowane działania; naszym zadaniem było tak zaprogramować robota aby prawidłowo segregował śmieci. Uczniowie poradzili sobie rewelacyjnie z tym zadaniem i równocześnie powtórzyliśmy sobie podstawowe założenia edukacji ekologicznej,
  2. czas rzeczywisty – pozwala kontrolować robota na odległość tak jak przy pomocy pilota,
  3. programowanie ręczne – dzięki przyciskom umieszczonym na płytce elektronicznej uczniowie mogli zaprogramować trasę robota, aby zmierzyć się z różnymi zadaniami, takimi jak bieg z przeszkodami, wykrywanie metalowych przedmiotów przez magnez zawarty w zestawie oraz swobodne rysowanie,
  4. śledzenie/ucieczka – dzięki czujnikom na podczerwień umieszczonym na brzuchu robota może on śledzić rękę lub uciekać od niej,
  5. clapping mode – robot uruchamia się za pomocą klaskania w dłonie; dzięki mikrofonowi umieszczonemu w głownie robota może on odkodować klaśnięcia w dłonie.

Monika Kyrc (wychowawczyni 3b)