You are currently viewing Dzień Drzewa

Dzień Drzewa

Drzewa, jak i całe lasy są niezbędne do trwania życia na Ziemi. Oczyszczają powietrze, którym oddychamy, filtrują wodę, którą pijemy, zapobiegają erozji i działają jako ważny bufor chroniący przed zmianami klimatu. Lasy są domem dla ponad trzech czwartych życia na świecie na lądzie. Znajdują tu dogodne warunki życia, pokarm i schronienie.

W 2020 roku tropiki straciły ponad 12 milionów hektarów pokrywy drzewnej. Nielegalna wycinka lasów, złe praktyki gospodarki leśnej oraz rosnący popyt na produkty leśne i rolne przyczyniają się do ich szalejącego niszczenia.Drzewa są niezbędne do przetrwania życia na Ziemi, w postaci jaką znamy obecnie. Niezwykle ważne jest, abyśmy angażowali się w ich ochronę. Dlatego właśnie uczniowie świetlicy aktywnie włączyli się do obchodów tego święta. Po obejrzeniu programów edukacyjnych i ciekawostek o drzewach zastanawialiśmy się jak wyglądałoby życie bez drzew. Świetliczaki wyruszyły do szkolnego ogrodu by sprawdzić ile i jakie gatunki drzew rosną na terenie szkoły. Dosadziliśmy do rabat ozdobne krzewy by nie tylko cieszyły nas swoimi kwiatami ale również wyłapywały zanieczyszczenia z ulicy. Swoją miłość do przyrody uczniowie wyrazili tworząc piękne prace plastyczne, którymi udekorowali nie tylko salę świetlicową ale również swoje pokoje. Zajęcia umilały nam piosenki i wersze o drzewach, quizy i zagadki. Na zakończenie obejrzeliśmy film ”Dęby pomnikowe w Polsce”.

Drzewa to nasze wspólne dziedzictwo, które musimy chronić i szanować.”
                                                                                                                          Wangari Maathai

Nauczyciele świetlicy