You are currently viewing Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Z okazji  tego święta uczniów świetlicy odwiedziła pani bibliotekarka Justyna Szewczyk. Pani Justyna wprowadziła dzieci w świat bajek i baśni czytając ”Trzy małe świnki”  autorstwa braci Grimm oraz ze zbioru Baśni Polskich ”Legendę o Smoku Wawelskim”. Uczniowie do czytanych bajek przygotowali krótkie przedstawienia kukiełkowe. Radości było co niemiara.

W tym dniu rozmawialiśmy także o  naszych ulubionych bajkach, dobrych i złych bohaterach książek, rozwiązywaliśmy literackie zagadki i quizy. Świetliczaki podczas zajęć plastycznych wykonały  książeczki w wersji kieszonkowej, a także tworzyli własne komiksy.

Częste czytanie wspomaga rozwój emocjonalny dzieci, buduje w nich empatię, pozwala lepiej zrozumieć świat. Głośne czytanie dzieciom zaspokaja ich potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny oraz wzmacnia poczucie własnej wartości. Duże znaczenie ma również to, że poprawia pamięć i koncentrację, uczy samodzielnego myślenia, a także poszerza wyobraźnię, jednocześnie umożliwiając zdobycie wiedzy.

Czytając dzieciom książki kształtujemy w nich dobre nawyki i motywujemy do tego, aby już samodzielnie sięgnęły po lekturę.

opracowała   Jadwiga Wojciechowska-Bruzda