You are currently viewing Ostatni z rodu Piastów – Dzień Patrona Szkoły Kazimierza Wielkiego

Ostatni z rodu Piastów – Dzień Patrona Szkoły Kazimierza Wielkiego

7 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Wieliczce obchodzono Dzień Patrona Szkoły – Kazimierza Wielkiego. Z tej okazji uczniowie wzięli udział w kilku inicjatywach w celu pogłębienia wiedzy o patronie.
Uczniowie z oddziałów 4a i 4b wykazali się znajomością faktów historycznych związanych z postacią króla i z entuzjazmem podjęli pracę nad przygotowaniem plakatów, które następnie stały się ozdobą szkolnego korytarza.

5 marca 2018 r. uczniowie z oddziałów 7a (Daria Ostrowska, Małgorzata Niewadzi) i 7b (Grzegorz Juras) odwiedzili oddziały pierwsze, by przedstawić inscenizację legendy – „Kazimierz Wielki Kumem”. Najmłodsi w skupieniu wysłuchali swoich starszych kolegów i odpowiedzieli na kilka pytań, otrzymując słodkie nagrody.

Główna część artystyczna poświęcona patronowi naszej szkoły odbyła się 7 marca 2018 r. i została przygotowana przez p. Agnieszkę Bednarczyk i p. Adrianę Łukaszyk. Dzięki młodym aktorom z oddziałów 7a i 7b wspólnie przenieśliśmy się w wiek XIV, aby dokładnie poznać Kazimierza Wielkiego i dowiedzieć się więcej o jego zasługach dla państwa oraz Wieliczki.

Przed zaprezentowaniem ważnych wiadomości historycznych, Pani wicedyrektor Jolanta Kitlińska powitała szanownych gości, po czym odśpiewano hymn szkoły. Po powrocie z podróży w czasie na widzów czekała kolejna niespodzianka – miniquiz sprawdzający wiedzę o patronie.

W tym dniu pożegnano również byłą przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego – Wiktorię Tyrańską (3g) i powitano nowego reprezentanta Jakuba Drzewieckiego (2c). Nastąpiło oficjalne przekazanie symbolicznego klucza do murów naszej szkoły.

Ważnym punktem tej akademii było także wręczenie nagród laureatom Powiatowego Konkursu Ortograficznego.

Adriana Łukaszyk