You are currently viewing Świetliczaki sprzątają świat

Świetliczaki sprzątają świat

Po raz kolejny uczniowie świetlicy uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania świata.

Akcja „Sprzątanie świata”, obejmująca obecnie ponad 120 krajów, zaczęła się od myśli jednego człowieka. Człowiekiem tym był Ian Kiernan mieszkaniec Sydney w Australii. Jego pasją było i jest żeglowanie. Bardzo martwiło go to, że morza po których żegluje, plaże gdzie często spaceruje są tak zaśmiecone. Postanowił wtedy zmienić taki stan rzeczy. Wraz ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi zorganizował sprzątanie plaż nad Zatoką Sydnejską-8 stycznia 1989r. Wkrótce zdecydowano się rozszerzyć akcję na całą Australię, a następnie zaproponować innym krajom.

Hasłem tegorocznego sprzątania jest sentencja ”Sprzątanie świata łączy ludzi”.

Drugoklasiści po obejrzeniu programów edukacyjnych dotyczących ochrony środowiska zaopatrzeni w rękawice,worki, grabie wyruszyli na pac zabaw i teren przylegający do szkoły. Z ogromnym zaangażowaniem zbierali śmieci, które potem segregowali do odpowiednich pojemników.Uczniowie przygotowali również eko-plakaty oraz piękne prace plastyczne z kolorowych nakrętek.

Mamy nadzieję, że dzięki tym działaniom uczniowie zrozumieją jak duże znaczenie mają takie akcje dla Życia na Ziemi oraz poczują się współodpowiedzialni za stan najbliższego środowiska.

Jadwiga Wojciechowska-Bruzda

Dorota Borowska